• OMEĐAVANJE PARCELE – Omeđavanje se vrši kada treba na terenu obeležiti međne tačke parcele a razlozi mogu biti različiti. Potrebno je u nadležnom katastru prijaviti predmet obnova granice katastarske parcele i od istog  geometar trebuje koordinate medjnih tačaka. Po proveri dobijenih podataka izlazi se na teren i vrši se obeležavanje međnih tačaka.

  • GEODETSKI SNIMAK – Geodetski snimak je dokument koji grafički prikazuje postojeću situaciju objekta i terena oko objekta (stvarno stanje). Postupak izrade je tako što geometar izlazi na teren, vrše potrebna geodetska merenja,po dolasku u kancelariju vrši se obrada podataka i iscrtava geodetski snimak. Rok za izradu je jedan do dva dana od izlaska na teren.

  • SNIMANJE FAKTIČKOG STANJA – Geodetsko snimanje terena se vrši da bi se utvrdilo faktičko stanje, posebno kada je više korisnika na istoj parceli.Prikazuju se površine zauzeća parcele i objekata, položaj objekata, prilazne saobraćajnice itd…Po izvršenim terenskim merenjima vrši se obrada podataka snimanja terena i dobijaju se tačne mere  na osnovu koga se iscrtava snimak faktičkog stanja i upisuju svi relevantni podaci.

  • IDENTIFIKACIJA PARCELE – Identifikacija parcele se vrši kada stranka zna na terenu gde se nalazi a ne zna broj parceli ili  kada ima broj parcele ali ne zna gde se na terenu nalazi, što je čest slučaj kod ostavinskih rešenja.Identifikaciju može uraditi geometar direktnim pokazivanjem na terenu, pokazivanjem na katastarskim planovima i preklapanje sa avio ili satelitskim snimcima. Na osnovu podataka predmetne parcele može se uraditi Elaborat identifikacije parcele koji sadrži površinu, lokaciju, prilazne saobraćajnice, vodovod, elektrodistributivna mreža, telekomunikaciona mreža …kao i osnovne urbanističke postavke.

  • DEOBA PARCELE PARCELACIJA I PREPARCELACIJA – Vrši se kada postoji potreba da se neka parcela podeli na 2 ili više delova.Osnovu za projekat preparcelacijeizrađuje geometar koji čini katastarsko topografski plan kao i projekat geodetskog obeležavanja. Projekat preparcelacije odobrava nadležni sekretarijat,zatim se vrši obeležavanje na terenu i na kraju se sprovodi promena ukatastarskim planovima. Novonastale parcele dobijaju svoj broj katastarske parcele.

  • FORMIRANJE GRAĐEVINSKE PARCELE – Geometar vrši formiranje građevinske parcele  kako bi se dobila građevinska dozvola.Može se formirati samo u reonu građevinskog zemljišta i mora da ispunjava uslove iz urbanističkih planova za to područje koji su navedeni u informaciji o lokaciji. Na osnovu navedenog izrađuje se Elaborat geodetskog obeležavanja gradjevinske parcele koji se dostavlja katastru na sprovodjenje a na terenu bi trebalo da se izvrši obeležavanje.
    Ukoliko je potrebno podeliti parcelu na više delova ili spojiti više delova različitih parcela ili celih parcela zbog formiranja gradjevinske parcele radi se Projekat preparcelacije. Urbanistički projekat koji izrađuje arhitekta-urbanista, vrši odbrana projekta kod nadležnog sekretarijata, dobija potvrda projekta preparcelacije. Sastavni deo je Projekat geodetskog obeležavanja.
    Ukoliko se katastarska parcela vodi kao poljoprivredno zemljište potrebno je izvršiti prenamenu iz poljoprivrednog u gradjevinsko zemljište tako što će se podneti zahtev nadležnom katastru.

  • IZRADA PLANOVA / KATASTARSKO TOPOGRAFSKIH PLANOVI / SITUACIONI PLANOVI – Za potrebe projektovanja objekata (stambenih,poslovnih, infrastrukturnih, putevi, vodovi…) potrebno je izraditi katastarsko-topografski plan kao podlogu na kojoj će biti izvršeno projektovanje građevinskog objekta.Izrađuje ga geometar i treba da sadrži sve relevantne detalje snimljenog područja (postojeće objekte, puteve, ograde, šahtove, bandere, promene pada terena itd) za potrebe projektovanja sa prikazanom visinom svake snimljene detaljne tačke i nacrtanom granicom katastarske parcele. On treba da bude overen od strane nadležnog katastra i to u papirnom obliku i digitalnom snimku (CD). Tako urađen katastarsko topografski plan predstavlja jedino validan plan za projektovanje i kompletiranje projektne dokumentacije da bi se dobila građevinska dozvola.

  • ISKOLČAVANJE OBJEKTA/OBELEŽAVANJE NA TERENU – Obeležavanje objekta na terenu obično temelja, trase itd. Radi se na osnovu dokumentacije koje se nalazi u glavnom projektu. Geometar na terenu obično obeležava tačke osnove temelja ili trase i visinske kote. Može se obeležiti i regulaciona i građevinska linija.Preporučljivo je pre obeležavanja tačaka dogovoriti se sa izvođačem radova kako hoće da se izvrši obeležavanje  kao i da se postavi obezbeđenje postavljenih tačaka.

  • SNIMANJE VODOVA – Snimanje vodova i njihovo ucrtavanje je obaveza prilikom njihove izgradnje ili izmeštanja.Snimanje vrši geometar po nalogu investitora ili izvođača radova. Sprovedena promena u katastru vodova sprečava u budućnosti havariju zbog prekida voda u slučaju izvođenja drugih radova kao i eventualne troškove zbog nastale štete.

  • NIVELACIJA TERENA – Nivelacija terena je određivanje padova na osnovu poprečnih i poodužnih profila i obeležavanje na terenu.Geometar vrši  obeležavanje nivelacije terena koja omogućava nesmetani odvod kišnice, kanala kao i kanalizacije u željenom smeru prilikom izgradnje puteva, kanalizacije, kanala, platoa, dvorišta, parkova, igrališta, sportskih terena.

  • SAOBRAĆAJNICE I VODOVI TRASIRANJE – Trasiranje saobraćajnica i vodova je iskolčavanje obeležavanje položaja trase na terenu, dimenzije i visine projektovanih osa i svih pratećih elemenata saobraćnica, vodova i ostalih linijskih objekata. Geometar vrši  trasiranje-iskolčavanje na osnovu projektne dokumentacije koja je izrađena na katastarsko topografskom planu. Po obeležavanju na terenu može se pristupiti izvođenju građevinskih radova.